דיכאון אחרי לידה

את מגלה שאת בהריון וזו תחושה שאין שנייה לה, בכל מקרה אני לא מצאתי. יותר מזה כל הריון התחושה הזו מתחדשת וזו שמחה מיוחדת, משהו מתחיל לחיות בך, את יוצרת חיים נוספים, את גאה מאושרת ושמחה ומחכה כל החודשים האלה לחבק ולהחזיק בשתי ידייך את הפלא הזה שמתפתח בתוכך. כמובן מלא בדיקות סקירות וטיולים למעבדה זו או אחרת,לא פעם הריון מלווה במתח וחששות אבל לרוב הריון ולידה כמה שהתהליך הזה לכאורה כל כך רגיל תמיד הריון מעורר יראת כבוד לתהליך שהוא לא פחות מנס ממש.
היום המיוחל מגיע ואם זו לידה ראשונה את לא יודעת שהרגע באמת הגיע, לא פעם את הולכת וחוזרת הביתה לעוד יום או ששולחים אותך לאיזה טיול בשלוש לפנות בוקר סביב בית החולים. הנה זה קורה הרגע לו חיכית כל כך ואת סוף סוף מחבקת את שלושת הקילו שישנו את חייך וזה רגע מיוחד כי העולם לא יהיה כפי שהיה אתמול ואת בוכה משמחה וכאב יחד ונדמה שאין רגע בחיים מאושר מזה.
חולפים הימים ורגעי השמחה והאושר מתחלפים להם בתחושת עייפות ריקנות ועצבות, הנפילה מגובה רב של אושר לתחושה אפורה כל כך מאד מאתגרת ומסובכת. הסביבה לא תמיד תומכת וכאילו שזה פעם ראשונה שומעים על דיכאון אחרי לידה וזה כל כך שכיח רק אף אחד לא רוצה להתמודד עם זה. כל כך חשוב שהאם הטריה תקבל עזרה, כל עזרה שהיא מבורכת, הטיפול האינטנסיבי סביב תינוק רב כל כך ונראה שדרישותיו לעולם לא מפסיקות.
אישה בזמן ההריון ואחרי הלידה עוברת שינויים ותהליכים הורמונלים רבים ולא פלא שחשה חוסר איזון רגשי ונפשי. דיכאון אחרי לידה מקשה על האם לטפל בתינוק לא רק שכל רגע נתון צריך להאכיל לטפל לקלח ופשוט לאהוב אותו ויחד עם זה יש לך תחושות כל כך קשות בתוכך את לא מסוגלת להעניק לרך הנולד את מלוא החום שהיית רוצה. תחושת המחנק שהיית רוצה פשוט להיעלם, לא חלילה למות או להזיק לתינוק הגם שיש מקרים כאלה לצערי, תחושה
שעוטפת אותך ולא מרפה לרגע גם אם את יודעת שהכל זה עניין של הורמונים וזה יעבור, התקופה של דיכאון אחרי לידה היא לא פשוטה לאם וגם לסביבה. האב לרוב לא יודע איך להתמודד עם רגשות כל כך לא מובן של בת הזוג ובדרך כלל במקום לעזור גם מוסיף עוד קושי למצוקה שכר קיימת.
לרוב התופעה חולפת ולא מצריכה התערבות כל שהיא, כאשר המערכת ההורמונלית של האישה מתאזנת היא מתחילה לחזור לחיים חיוניים מלאים ושמחים. אין לי ספק שתקופה קשה זו שהאם עוברת מיד אחרי לידה משפיעה גם על התינוק עצמו וככל שהדיכאון עמוק יותר או ממושך מאד זה יתבטא בדרך זו או אחרת אצל התינוק.