האם כדאי להקפיד על התרוקנות מתוכננת?

במקרים של בריחת שתן, אחת מדרכי ההתמודדות היא התרוקנות מתוכננת עבור מבוגרים שאינם מצליחים לשמור על יובש. במחקר שנעשה על ידי ארגון הבריאות העולמי בשנת 2015 נמצא ששיטה זו יכולה להועיל מאוד תוך כדי הטיפול ועד רכישת המיומנויות הנדרשות על ידי המטופל או המטופלת. חשוב מאוד שהטיפול יערב את המטופל או המטופלת באופן אקטיבי כדי ליצור תחושת אחריות וכן לעבור ממצב פסיבי שעלול לתרום לחוסר אונים ודיכאון למצב אקטיבי של פעולה. טיפול נוסף שנבדק ונמצא מוצלח למדי הוא חיזוק שרירי רצפת האגן אשר ניתן לשלב אותה יחד עם משוב ביולוגי והתערבויות שונות.

ארגון הבריאות העולמי משתדל לשים דגש על פרסום ומודעות של דרכי הטיפול המוצלחות ודרכי המניעה משום שהבעיה של בריחת שתן הופכת משמעותית יותר עם התבגרות האוכלוסיה ותוחלת החיים הארוכה. מדובר על כ%10 עד %40 מהאוכלוסיה המבוגרת שסובלת מבעיה זו כאשר נשים עלולות לסבול מהבעיה בסבירות כמעט כפולה. כמובן שאצל כל אחד דרגת חומרת הבעיה היא אחרת ותלויה במצב הרפואי האישי והמגבלות השונות שגורמות לתופעת בריחת השתן.

זיקנה

שום מחקר לא מצא נזק שעלול להיגרם כתוצאה משיטות טיפוליות לא פולשניות. ישנן עדויות מוגבלות ולא איכותיות במיוחד על כך שהתרוקנות מתוכננת מסייעת למבוגרים בשמירה על יובש. כל המחקרים נערכו בארצות הברית ושבעה מתוך שמונה נערכו בבתי אבות. אורך ההתערבות היתה בין 20 ימים לשלושים ושניים שבועות. ההמלצות להתרוקנות מתוכננת הן הרמת סבירות בינונית בשל העדר ההוכחות ולכן מטפלים יכולים להציע זאת לסובלים מבריחת שתן לשיקולם. לעומת זאת ההמלצה לחיזוק שרירי רצפת האגן היא הרבה יותר משמעותית משום שקיימות הוכחות סבירות ביותר לכך שהטיפול מסייע למניעת בריחת שתן אצל נשים ולאורך זמן.

חשוב לציין כי למעט מחקר אחד מרבית המחקרים נעשו במדינות המאופיינות בהכנסה גבוהה וחלק גדול מהמחקרים נעשו על נשים בלבד אך סביר להניח כי ההמלצות תקפות גם לגברים. השימוש במוצרים השומרים על יובש הוא קריטי במקרים של פגיעה ביכולות המנטליות או הפיזיות של המטופל או המטופלת.