טפטים חזרתיים

הקשר בין יופי לבין חזרתיות מוטבע עמוק בטבע – כל הטבע מבוסס על רקורסיה, חוקי פיבונצ'י, אותו עיקרון שחוזר שוב ושוב ויוצר צורות מדהימות, פרקטלים וכדומה. אותו עיקרון בדיוק עובד גם בטפטים – מטפטים של פרחים אדומים גדולים זהים החוזרים אחד אחרי השני ויוצרים מיצג מרהיב ומאוד אדום ודומיננטי על הקיר שילוב כזה ראיתי במטבח עם ארונות אדומים ושטיח של פרחים אדומים גרם לי שוב להבין את עוצמתו של הטפט. כי טפטים מעוצבים זה ליגה אחרת…

חזרתיות מרשימה אחרת ראיתי בעיצוב של חדר ילדים כשהטפט שנבחר היה טפט של פרפרים, שורות שורות של פרפרים בגודל בינוני ובגוונים שונים: פרפר כתום עם קצוות שחורות, פרפר שחור עם קצוות כתומות, פרפר כחול, פרפר צבעוני קטן, פרפר צהוב ושחור גדול ועוד ועוד. החזרתיות אינה מיידית וכך מאפשרת מגוון עצום ומרשים של נראות וצבעוניות ועוצמה עיצובית. עוד דוגמה היא טפט של ספרייה: טפט לבן שלרוב עושים בו שימוש בחדרי שירותים או חדרי ארונות. מדובר בטפט לבן עם פסים דמויי מדפים לבנים שעליהם מונחים עשרות ספרים הנשענים זה על זה או ניצבים בערימה אחד על השני כמו בספרייה אמיתית. בחלק מהמדפים המרחקים בין הספרים גדולים ומרווחים ובאחרים הם צפופים מאוד. החזרתיות יוצרת הרגשת עוצמה ועושר של ספרים ובשילוב הנכון עם מראות וחלונות יוצרת אווירה נעימה ועשירה.

טפט חזרתי מגניב נוסף שנתקלתי בו לאחרונה במסגרת הטיול טפטים תל אביב שלי, וזרק אותי למקומות אחרים לגברי הוא טפט של לוח שרטוט: מדובר בטפט כחול כהה שעליו שרטוטים של סירות מפרשים בצבע לבן, מדובר בסדרה של ארבע או חמש סירות והשרטוטים שלהן המוצגים בפרופילים שונים וזה לצד זה. דגם אחד מופיע במבט מלמעלה, מבט מהצד, מבט מלמטה והסירה כמו שהיא במציאות ומיד לאחר הסדרה הזו מתחיל הדגם השני וכן הלאה. הטפט נותן הרגשה של עומס גרפי עדין אך מרשים ואווירת עבודה או תכנון. הטפט האחרון שאגע בו הוא טפט פשוט יחסית – טפט לבן עם ראשי חיצים שחורים – ארבעה בשורה, שניים פונים ימינה ואז רווח ושניים פונים שמאלה, החזרתיות היא מלמעלה למטה ויוצרת תחושה של תנועה נקייה.