שוק העבודה לאן?

אם בארצות הברית כבר ראינו בתחילת ספטמבר התאוששות מרשימה מאוד של שוק העבודה וירידה עצומה בכמות המובטלים הרי שבישראל עם ההתקדמות אל עבר הסגר השני אפשר לראות כי חוסר הודאות הכללי מונע התאוששות. היום כבר די ברור כי מודל ההעסקה של משרד האוצר ותוכנית הפיצויים די פגעו בשוק – לא רק שאין תמריץ אמיתי להחזיר אנשים לעבודה אלא שגם אותם אלפי מובטלים שמקבלים דמי אבטלה עד יוני 2021 אינם מעוניינים באמת לחזור לעבודה בצורה הנוכחית. נראה כי גם בעלי העסקים אינם ממהרים לפתוח עסקים או לחזור לשגרה מלאה, כאשר אין ודאות וקיים איום בסגר כל העת, בעלי עסקים נזהרים בביצוע השקעות או לקיחת סיכונים במיוחד כאשר מדובר בפתיחת עסק מחדש שדורש אנרגיות מחודשות והמון משאבים. לא פלא שלא מעט בעלי עסקים מוותרים וכתוצאה מכך גורמים לאובדן כמות משרות גדולה בשוק. על רקע היציאה לסגר השני נראה כי מתחדדים ההבדלים בין בנק ישראל וגישתו לבין משרד האוצר ולכן עדיין לא הוצעה חלופה אמיתית למודל החל"ת השגוי.

תוכנית תעסוקה

משרד האוצר סבור שהמשבר הרבה יותר קטן ממה שהוא באמת, כלומר אם ישנם חצי מיליון מובטלים אז הם מניחים כי כמעט שלושים אחוזים מהם זו אבטלה מבנית שאינה שייכת לקורונה. עוד קרוב לעשרים אחוזים הם צעירים עד גיל 24 שעבורם יש צורך בפתרונות אחרים, קרוב לארבעים אחוזים זו אבטלה מינהלית שנובעת מסגירת ענפים מסוימים בגלל הקורונה ולכן יש לטפל במיידי רק בכעשרים אחוזים שהם באמת מובטלי קורונה.  לעומתם בנק ישראל והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מאמצים את הנתונים כהוויתם, כלומר חצי מיליון מובטלים שהם כשנים עשר אחוזים מכלל המשק.

כבר בחודש יולי עם ההבנה כי מודל החל"ת נכשל הוחלט להקים צוות משולב מכל הגופים כדי לבנות תוכנית כוללת. בין ההסכמות שהתגבשו ניתן למצוא התניית החל"ת בהתייצבות בלשכת העבודה וניצול ימי חופשה, חיזוק ההכשרות המקצועיות ובניית מסד נתונים רחב של משרות. אך התוכנית נתקעה ועד היום לא נעשתה התקדמות בשום הסכמה כפי שחוסר ההשכמה תוקע ומחבל במאמצים רבים אחרים הנוגעים למשבר הזה.

מקורות לראיה נוספת:
https://www.sahbak.co.il/
https://www.gov.il/he/departments/ministry_of_finance
https://www.lapam.gov.il/
https://www.boi.org.il/